Historie

Akciová společnost WICO B.G.M. má více jak osmdesátiletou tradici ve výrobě zdrhovadel. Byla založena v roce 1931 Erichem Wittenbergem a Hermanem Duchrowem v Bynově u Podmokel (dnešní Děčín IX) pod názvem Erich Wittenberg & co., veřejná obchodní společnost na výrobu zdrhovadel. Z názvu firmy vznikla dnes již světoznámá ochranná známka WICO.

V době založení se kovová zdrhovadla vyráběla pouze ručně. V roce 1933, kdy bylo dovezeno z Berlína pět automatů Nagele, se začalo s mechanizací výroby.

V roce 1945 byla firma znárodněna a později přejmenována na národní podnik KOH-I-NOOR Děčín. Pod názvem KOH-I-NOOR Děčín společnost vystupovala až do roku 1990.

V průběhu poválečného vývoje společnost prošla řadou změn a modernizací. Mezi nejvýznamnější se řadí zřízení galvanovny v roce 1972 a zahájení výroby principiálně nového spirálového zdrhovadla z plastů slabého provedení v roce 1974, v pozdějších letech byla zavedena výroba silnějších spirálových zdrhovadel. V sedmdesátých letech také dochází k postupné diverzifikaci výrobního spektra a k tradiční výrobě zdrhovadel se přidává kovovýroba zaměřená především na výrobu nástrojů a náhradních dílů. Produktové portfólio kovovýroby bylo po roce 1999 rozšířeno o zbraňové skříně, trezory a další zakázkovou kovovýrobu.

 

 listfabrika old